Jak vybrat bivakovací pytel?

Celoroční bivak můžete použít za každého počasí.

Bivakovací pytle neboli žďárského vaky, lidově řečeno žďáráky, jsou mini stany či převleky na spacáky, které vám přinesou pohodlí v nocích strávených pod širým nebem. Jejich hlavními přednostmi jsou nepromokavost a nízká hmotnost. Ale ani to není pravidlem, proto se při jejich výběru řiďte několika důležitými kritérii.

  • Michaela, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 minuty

Typ bivaku

Bivakovací pytel pro jednu osobu

Žďárák pro jednu osobu představuje ideální přístřešek do mračných i jasných nocí. Je hřejivý, nepromokavý a skladný.

  • Konstrukce z duralových oblouků
  • Nepropustná tkanina
  • Odvětrávání

Bivakovací pytel pro dvě osoby

Bivakovací pytel pro dvě osoby má stejně funkce jako žďárák pro jednu osobu, jen je větší a pohodlný i pro dvě osoby.

  • Tepelný komfort
  • Chrání před vlhkostí
  • Prodyšný

Bivakovací celta

Je určená pro stavbu přístřešku. Montážní oka jsou pevná a švy podlepené.

  • Skladná
  • Odolná proti vodě
  • Možnost uzpůsobit si ji dle terénu

Pořizujete-li si celtu, nezapomeňte si k ní dokoupit kolíky a úvazy, jež slouží k jejímu upevnění. Ani jedno nebývá součástí balení.

Podle čeho vybrat

Hmotnost

Nespornou výhodou je, když si zakoupíte bivakovací pytel s nízkou hmotností. Tolik se vám nepronese. Navíc je zapotřebí počítat s tím, že když vám pytel zmokne, bude ještě těžší. Vybírat můžete z těchto hmotností:

Nepromokavost

Nepromokavost je udávána v milimetrech. Hodnota nepromokavosti tkaniny je měřena v milimetrech výšky vodního sloupce (mm H2O), neodkazuje však na tloušťku textilie, ale na velikost tlaku, při kterém se voda takzvaně prolisuje skrze tkaninu. Hodnota 1500 mm H2O znamená, že látka je schopná udržet 1500 mm vodního sloupce na horní straně textilie.

Buďte na kempování řádně vybaveni.

Vlastnosti

Téměř všechny bivakovací pytle bývají hřejivé a nepromokavé a disponují vodoodpudivou povrchovou úpravou. Některé bivaky dokonce mívají i aluminiovou termoizolační vrstvu, díky tomu vás ještě lépe zahřejí. Zároveň mohou být opatřeny síťkou proti hmyzu. Nezapomínejte ani na to, že by měl mít bivakovací pytel poutka, aby šel zakolíkovat. Komfort při spánku vám zvýší i dostatek zipů pro lepší ventilaci.

Nejdůležitější vlastnosti:

  • Nepropustnost - voda se nesmí dostat dovnitř
  • Prodyšnost - právě prodyšnost je u bivakovacího vaku tou nejdůležitější vlastností; lidské tělo produkuje vlhkost i ve spánku, a kdybyste si pořídili neprodyšný pytel, ráno se probudíte v kaluži vody
  • Odolnost proti oděru - spodní část je v neustálém kontaktu se zemí, proto je zapotřebí, aby bivak něco vydržel
  • Zateplenost - teplo zvyšuje komfort při spánku; bivakovací pytle si proto můžete vybírat i podle teploty, do níž jsou určeny

Materiál

Bivakovací pytle bývají vyrobeny z velmi odolných textilií, které vydrží i extrémní podmínky. Ale které jsou ty nejčastější?

Polyester

Vlákno ze syntetického polyesteru je odolné vůči oděru a UV záření. Také je neskutečně trvanlivé a stálobarevné. Dobře odvádí vlhkost, je lehké a v neposlední řadě se snadno udržuje.

Gore-Tex

Technologie membránových materiálů a technických tkanin vyniká voděodolností, odolností proti zničení a prodyšností. Další jeho velkou výhodou je extrémní odolnost vůči mrazu. Navíc je téměř nezničitelný.

BlocVent

Moderní laminát je velmi inovativním materiálem s vysokým vodním sloupcem, proto dokáže odolávat vodě extrémně dlouho. Je paropropustný a větruvzdorný. Je vhodný i do extrémních teplot. Po vytažení se zase vrátí do původního stavu.

Údržba bivakovacích pytlů

Není vůbec nic výjimečného, že se bivak ušpiní. Čistíme ho však pouze navlhčeným hadříkem či houbičkou, případně mýdlovou vodou. Čas od času můžete pytel také vyprat, ale nikoliv v klasickém pracím prášku, ale ve speciálním, který je šetrný k impregnovaným textiliím.

Chystáte se kempovat v přírodě častěji a déle než jen jednu nebo dvě noci? Pak si nezapomeňte pořídit outdoorové nádobí a outdoorové vařiče.

Příslušenství

Spacáky

Turistické batohy

Hamaky

Karimatky

Stany

Kempingové sprchy

Zahradní židle a křesla

Nejčastější otázky

Existuje nějaké pouzdro na bivakovací vak, které ho ochrání před nepříznivým počasím?

Ano, můžete si zakoupit pouzdro na bivakovací vak. Avšak v případě některých bivakovacích pytlů bývá pouzdro již v balení.

Jak poznám, že se do bivakovacího pytle vejdu?

Samozřejmě si musíte zkontrolovat šířku pytle a podle toho se rozhodnout, zdali je pro vás akorát, nebo potřebujete o něco širší. Lidé trpící klaustrofobií by si měli obecně vybírat širší bivakovací pytle.

Co mám udělat, když se žďárák orosí?

Většinou se to nestane, a pokud ano, je to naprosto normální. Někdy se stává, že se vlhkost vyskytne uvnitř bivaku. Tomu však nelze nijak předejít, neboť je orosení způsobeno tím, jak dýcháte.

Jaký materiál je z hlediska nepromokavosti a prodyšnosti nejlepší?

Velmi oblíbeným materiálem je Gore-Tex. Budete-li bivak pravidelně ventilovat, mokru a vlhkosti se vyhnete.